Marec 2012

Šesť tancov

Práca Jiřího Kyliána je známa na celom svete a jeho diela patria k tým nadčasovým a stále aktuálnym, lebo komunikujú prostredníctvom všeobjímajúcej krásy pohybu. Šesť tancov prináša v tanci tak vzácny humor a situačnú komiku, ktorá však nie je prvoplánová. Autor sa nebojí občas zaťať osteň irónie a na mužov i ženy vie nazrieť i cez zrkadlo, v ktorom vidí i ich tienisté stránky.

"Od doby, kedy Mozart zložil svoje Nemecké tance nás delia dve storočia. Bola to obdobie, ktoré ovplyvnili vojny, revolúcie a sociálne nepokoje. Uvedomujúc si tieto súvislosti, nedokázal som jednoducho vytvoriť niekoľko choreografií odzkadľujúcich iba humor a hudobný talent skladateľa. Namiesto toho som vytvoril šesť zdanlivo nezmyselných čísel, ktoré očividne ignorujú svoje okolie. Sú ale nepatrné v porovnaní so skutočným svetom plným starostí, ktorý všetci z nejasného dôvodu nosíme vo svojom srdci.

Hoci sú Mozartove tance veľmi populárne práve vďaka svojej ľahkosti a zábavnosti, nemali by sme ich vnímať iba ako burlesku. Ich humor by mal slúžiť ako prostriedok na poukázanie na relativitu našich hodnôt. Mozart dokázal reagovať na rôzne zložité okolnosti výbuchmi nezmyselnej poézie dokazujúcimi jeho schopnosť sebazáchovy. Fragment listu, ktorý napísal svojej sesternici, je toho najlepším príkladom."

- Jiří Kylián

Dielo Šesť tancov je súčasťou inscenácie CZECH IN.
Ďalšie choreografie uvádzené v rámci večera:
Jiří Kylián: Falling Angels 
Libor Vaculík: Slovanské dvojspevy
Petr Zuska, Národní divadlo Praha: 
Lyrická 

Choreografia

Jiří Kylián

Hudba

Wolfgang Amadeus Mozart
(Sechs Deutsche Tänze, KV 571)

Scéna a kostýmy

Jiří Kylián

Svetelný dizajn

Joop Caboort

Naštudovanie

Roslyn Anderson

Svetová premiéra 

24. októbra 1986

Het Muziektheater, Amsterdam

© Copyright 2011 Balet Bratislava
Powered by TRIAD Advertising